Заповедното производство е специално съдебно производство, уредено в чл. 410 и сл. от ГПК. Същото представлява по-бърз (развива се в рамките на 1 месец) и по-евтин (дължимата държавна такса е в размер на 2% от размера на претендираното задължение, т.е. наполовина в сравнение с делата по исков ред) начин кредиторите да съберат задълженията си, без да водят дълги съдебни дела. В това производство съдът проверява само спазена ли е уредената в закона формална процедура по инициирането му. Няма размяна на книжа, няма съдебни заседания, събиране на доказателства, изслушване на свидетели и експертизи.
Въз основа на депозирано от кредитора заявление за издаване на заповед за изпълнение, съдът издава заповед за изпълнение, която се изпраща до адреса на длъжника и в случай че срещу същата не постъпи възражение, издава изпълнителен лист (изпълнителен титул, въз основа на който може да се инициира изпълнително производство пред частен съдебен изпълнител – принудително събиране на дълга).
По реда на заповедното производство кредиторът може да претендира както главници, така и неустойки и лихви.
Следва да бъде посочено, че в закона са предвидени специални положения в случай че производството е образувано във връзка с изпълнение на задължение по договор, сключен с потребител.
Получили сте заповед за изпълнение на парично задължение по реда на чл. 410 от ГПК? Какви са Вашите задължения? Какви са Вашите права?
Получената от Ваша страна заповед за изпълнение следва съдържа информация относно това, кой е кредиторът, каква е дължимата от Ваша страна сума, на какво основание се дължи, както и банкова сметка по която може да заплатите задължението или друг начин за плащане. Със заповедта Ви се предоставя едномесечен срок от връчването ѝ, в който, в случай че дължите сумата, да изпълните доброволно задължението.
В случай че не дължите изпълнение по заповедта, например във връзка с обстоятелството, че не сте страна по посочения договор, изплатили сте вече посоченото задължение, считате, че от страна на кредитора се претендира повече, считате, че част от разпоредбите по процесния договор са неравноправни, задължението е погасено по давност и др., в получената заповед Ви е указано, че може да подадете възражение в срока, както и че в случай че възражението е неоснователно, може да понесете разноски в по-висок размер от посочения в заповедта. Посочените допълнителни разноски са свързани с допълнителния процес, който кредиторът ще бъде принуден да образува с оглед депозираното от Вас възражение (напр. държавна такса по предявения установителен иск, адвокатско възнаграждение, ако кредиторът е ангажирал адвокат, възнаграждения за вещи лица и др.)
В случай че сте изпълнили задължението си по заповедта за изпълнение в срока, може да възразите срещу нея с твърдение за пълно или частично погасяване. Към възражението трябва да бъде приложено доказателство за изпълнение. Ако задължението е изпълнено преди датата на образуване на производството и с поведението си не сте дали повод за предявяване на вземането, може да възразите и само срещу дължимостта на претендираните от кредитора разноски.
Възражението се депозира пред съда в едномесечен срок от връчване на заповедта. След изтичане на този срок заповедта за изпълнение влиза в сила и въз основа на нея се издава Изпълнителен лист.
За да се избегне начисляването на допълнително такси и разноски, както и плащането на недължими суми, както и в случай че имате нужда от допълнително съдействие във връзка с получената заповед, може да се свържете с адвокат от Адвокатска кантора „Михайлова“ по посочените в сайта www.advokatsm.com начини.
Основна задача, която нашия екип си поставя е предоставяне на пълно и бързо съдействие по всеки казус на нашите клиенти, своевременна информация за работния процес и за прогнозираните разходи.
Адвокатска кантора „Михайлова“ е специализирана в предоставянето на правна помощ, защита и съдействие на кредитори и длъжници по заповедни и изпълнителни дела.